Artykuł prof. Marka Smolaka na łamach czasopisma „Państwo i Prawo”

Okładka styczniowego (1/2023) numeru czasopisma Państwo i PrawoNa łamach czasopisma „Państwo i Prawo” [nr 1/2023 (923)] ukazał się artykuł (polemika) autorstwa prof. Marka Smolaka zat. „Konieczne serio postanalityka (uwagi w związku z recenzją T. Gizberta-Studnickiego książki M. Stambulskiego)”. Artykuł stanowi głos w dyskusji nad książką M. Stambulskiego (Wiadomość od cesarza. Pojęcie prawa w teorii analitycznej i postanalitycznej, Warszawa 2020) między jej autorem a prof. T. Gizbertem-Studnickim.

Celem artykułu jest krytyczna analiza ww. woluminu. Autor argumentuje, że przedstawiony w książce opis analitycznej teorii prawa jest nieadekwatny. Artykuł odwołuje się do wybitnej i wpływowej spuścizny Jerzego Kmity i jego teorii interpretacji humanistycznej jako kontrargumentu do zarzutu peryferyjności polskiej humanistyki i prawoznawstwa. Nadto, jak wskazuje autor artykułu, tekst omawia niejasny termin „ontologii społecznej wiedzy prawniczej”, którym posługiwał się autor krytykowanej książki, a także pokazuje, w jaki sposób w krytykowanej pozycji nie rozpoznano ścisłej relacji między postanalityczną teorią prawa a upolitycznieniem nauki i stosowania prawa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.