Teksty dr. Michała Krotoszyńskiego i mgr. Mateusza Grabarczyka w „Archiwum Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej”

Okładka numeru 13(21) z grudnia 2019 "Archiwum Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej" pod tytułem "Law and Memory in Central and Eastern Europe".Z pewnym opóźnieniem informujemy, że na stronie Archiwum Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej” dostępny jest anglojęzyczny numer 3/2019 tego czasopisma zatytułowany „Law and Memory in Central and Eastern Europe”, w którym znalazły się artykuły dr. Michała Krotoszyńskiego i mgr. Mateusza Grabarczyka.

W tekście „Transitional Justice and the Constitutional Crisis: The Case of Poland (2015–2019)” dr Michał Krotoszyński argumentuje, że polski kryzys konstytucyjny ma także wymiar retrospektywny, powiązany z problematyką rozliczeń z przeszłością. Jak wskazano w abstrakcie, zawarta w artykule analiza prowadzi do wniosku, że „dramatyczne zmiany ustrojowe, które współcześnie dotknęły Polskę, mogą być wyjaśnione zarówno w kategorii walki o władzę, jak i jako rezultat konfliktu pomiędzy zasadą rządów prawa i zasadą indywidualnej odpowiedzialności – a odwołaniem się do odpowiedzialności zbiorowej w celu zaspokojenia tego, co rządzący uznają za sprawiedliwość”.

Tekst mgr. Mateusza Grabarczyka „Uniformed Services Pension Amendment Acts in Poland as Part of State Politics of Memory” stanowi analizę regulacji dotyczących obniżenia uposażenia emerytalnego byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL jako elementów polityki pamięci państwa. Autor dochodzi do wniosku, że „o ile ustawa z 2009 roku była w jakimś stopniu nakierowana na cel retrospektywny, o tyle ta z 2016 jest przede wszystkim elementem polityki pamięci, mającym na celu ukształtowanie przez władzę określonej narracji o przeszłych wydarzeniach poprzez jednoznacznie potępienie poprzedniego ustroju oraz wszystkich osób w jakikolwiek sposób z nim związanych”.

Numer dostępny jest pod TUTAJ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.