Książka dr. Pawła Kokota „Działalność orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego jako instytucjonalna legitymizacja systemu prawa w okresie transformacji ustrojowej w Polsce”

Z radością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się książka dr. Pawła Kokota „Działalność orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego jako instytucjonalna legitymizacja systemu prawa w okresie transformacji ustrojowej w Polsce. Publikacja stanowi uaktualnioną wersję pracy doktorskiej, którą dr Paweł Kokot obronił w maju 2018 r. na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Pierwszym promotorem pracy mgr. Pawła Kokota był prof. Jarosław Mikołajewicz; po jego śmierci obowiązki promotora przejął prof. Marek Smolak.

Zasadniczym celem książki jest wskazanie roli Trybunału Konstytucyjnego w procesie polskiej transformacji ustrojowej. W oparciu o sformułowaną na potrzeby pracy definicję modelu instytucjonalnej legitymizacji systemu prawa Autor dochodzi do wniosku, że działalność orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego w okresie transformacji może być rozpatrywana jako specyficzny proces argumentacyjny, w którym sąd konstytucyjny komunikuje się ze społeczeństwem w określonym celu – aby wykazać, że nowy system prawa stanowi realizację potrzeb społecznych i zasługuje na aprobatę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.