„Czesława Znamierowskiego wkład do rozwoju polskiej teorii prawa” – relacja z konferencji

W środę 15 maja 2019 r. w sali Gamma Collegium Iuridicum Novum odbyła się organizowana przez Katedrę Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM konferencja naukowa „Stulecie Poznańskiego Wydziału Prawa. Czesława Znamierowskiego wkład do rozwoju polskiej teorii prawa”. Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM prof. Roman Budzinowski.

Pierwszy panel zapoczątkowało wprowadzające wystąpienie prof. Sławomiry Wronkowskiej. Po niej referat „Czesław Znamierowski. Duma Poznańskiego Wydziału Prawa” wygłosił prof. Jerzy Zajadło (Uniwersytet Gdański). Następnie głos zabrała prof. Marzena Kordela, której wystąpienia zatytułowane było „Struktura normy prawnej Czesława Znamierowskiego”. Czwarty referat – „Aksjologiczne podstawy prawa w ujęciu Czesława Znamierowskiego” – wygłosiła dr Anna Kryniecka (Uniwersytet Warszawski). Ostatnim prelegentem w tym panelu był dr Maciej Dybowski, którego referat nosił tytuł „Krytyka klasycznego pragmatyzmu. U początku teorii prawa/filozofii prawa Czesława Znamierowskiego”. Moderatorem sesji był prof. Andrzej Bator (Uniwersytet Wrocławski).

Uczestnicy pierwszego panelu. Od lewej: dr Maciej Dybowski, prof. Marzena Kordela,
prof. Sławomira Wronkowska, dr Anna Kryniecka, prof. Andrzej Bator, prof. Jerzy Zajadło.

Drugi panel rozpoczęło wystąpienie prof. Andrzeja Batora pt. „Czesława Znamierowskiego wpływ na współczesną polską teorię prawa”. Następnie referat „Czesław Znamierowski jako ontolog bytu społecznego” wygłosił prof. Wojciech Żełaniec (Uniwersytet Gdański). Kolejnym prelegentem był prof. Marek Smolak, którego wystąpienie nosiło tytuł „Akt tetyczny jako element ontologii społecznej Czesława Znamierowskiego”. Konferencję zakończył referat mgr. Wojciecha Rzepińskiego „Co wnosi do refleksji o prawie Czesława Znamierowskiego koncepcja życzliwości powszechnej?”. Moderatorem panelu był prof. Jerzy Zajadło.

Uczestnicy drugiego panelu. Od lewej: prof. Marek Smolak, prof. Jerzy Zajadło,
prof. Wojciech Żełaniec, prof. Andrzej Bator, mgr Wojciech Rzepiński.

W trakcie konferencji miało również miejsce wręczenie nagród w pierwszej edycji konkursu z prawoznawstwa, organizowanego przez ELSA Poznań oraz Katedrę Teorii i Filozofii Prawa . Pierwsze miejsce w konkursie zajęła p. Nicole Krupa, miejsce drugie – p. Jakub Drab, zaś miejsce trzecie – p. Anna Jarecka. Laureaci otrzymali egzemplarze książki prof. Macieja Zielińskiego „Wykładnia prawa. Zasady – reguły – wskazówki” opatrzone dedykacjami autora.

Laureaci konkursu z prawoznawstwa. Od lewej: p. Jakub Drab (II miejsce),
p. Nicole Krupa (I miejsce), p. Anna Jarecka (III miejsce).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Konferencje i seminaria, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.