Monografia „Ratio Legis. Philosophical and Theoretical Perspectives”

Z radością informujemy, że w renomowanym wydawnictwie Springer ukazała się książka pod redakcją dr. Macieja Dybowskiego oraz dr Vereny Klappstein (Uniwersytet w Passau) zatytułowana „Ratio Legis. Philosophical and Theoretical Perspectives”. Książka jest pokłosiem panelu poświęconego tej tematyce, który został zorganizowany przez redaktorów na Światowym Kongresie IVR w Lizbonie w 2017 r.

Publikacja poświęcona jest problemom teoretycznym dotyczącym ratio legis. Jak wskazuje jej redaktor, dr Maciej Dybowski: „W kontekście wykładni prawa i rozumowań prawniczych, dwóch najważniejszych narzędzi intelektualnych stosowanych przez prawników, ratio legis wydaje się stanowić wyjątkowo mocny argument. Deklarowanie ratio legis ustawy może prowadzić do wywrócenia argumentacji w całym okresie obowiązywania samej ustawy – w parlamencie lub w praktyce sądowej, w toku debat na temat konstytucyjności. Chociaż argument odwołujący się do ratio legis jest szeroko stosowany, wciąż wymaga pogłębionych badań. Na ogólnej mapie filozoficznej znajduje się wiele pokrywających się obszarów, które dotyczą różnych podejść do ludzkiej racjonalności i problemów praktycznego rozumowania. Szczególne problemy związane z ratio legis pojawiają się w związku z różnymi perspektywami filozofii i teorii prawa, zwłaszcza w zakresie metod stosowanych przez prawników w kontekście wykładni prawa i argumentacji. Problemy te można dalej podzielić na poszczególne aspekty działań podejmowanych przez prawników i urzędników, którzy stosują ratio legis w swojej pracy oraz na teorie podstawowe. W skrócie, ta książka bada, jaka ratio legis jest, jaka mogłaby być i jakie są jej praktyczne implikacje”.

W opracowaniu znaleźć można publikacje pracowników Katedry: prof. Marka Smolaka („Is There an Imitative Ratio Legis, and if so, How Many Are There? Psychological Perspective”, artykuł napisany wspólnie z prof. Teresą Chirkowską-Smolak), prof. Marzeny Kordeli („Ratio Legis as a Binding Legal Value”), dr. Mikołaja Hermanna („How Can Ratio Legis Help a Lawyer to Interpret a Legal Text? Employing the Purpose of a Regulation for Legal Interpretation”), dr. Michała Krotoszyńskiego („Legislative History, Ratio Legis, and the Concept of the Rational Legislator”) oraz dr. Macieja Dybowskiego („Articulating Ratio Legis and Practical Reasoning”). W tomie swoje teksty zamieścili też przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Adam Dyrda („The Real Ratio Legis and Where to Find It”) i dr Wojciech Ciszewski („Nonconsequential Conception of Neutrality”). Całość domykają dwa artykuły niemieckich autorek: dr Vereny Klappstein („The Concept of Purpose in Kant’s Metaphysical Elements of Justice”) oraz Konstanze von Schütz z Uniwersytetu w Toronto („Immanent Ratio Legis? Legal Forms and Statutory Interpretation”).

Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.