Wykład dr. Michała Krotoszyńskiego na Syracuse University College of Law

Dr Michał Krotoszyński na tle budynku Syracuse University College of Law i znaku "Syracuse"Dr Michał Krotoszyński w ramach swojego pobytu badawczego na Syracuse University College of Law wygłosił gościnny wykład „From 'Legal Impossibilism’ to the Rule of Law Crisis: Transitional Justice and Polish Counter-Constitutionalism”.

W ramach dyskusji na temat wprowadzanych od 2015 roku zmian w składach polskiego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, a także rozszerzenia uprawnień władzy wykonawczej w stosunku do sądów, dr Michał Krotoszyński wskazuje, że proces ten – powszechnie określany jako okres „anti-constitutional populist backsliding” (Sadurski 2014) – ma również wymiar dotyczący sprawiedliwości tranzycyjnej. Pan Doktor stawia tezę, że fundamentem tego kontrkonstytucjonalizmu jest mit „imposybilizmu prawnego”: przekonanie o ścisłych ograniczeniach konstytucyjnych, które rzekomo powstrzymują większość parlamentarną przed wprowadzeniem kluczowych reform, w tym środków sprawiedliwości tranzycyjnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Granty i staże naukowe, Konferencje i seminaria, Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.