Pod koniec 2021 roku ukazała się praca zbiorowa „Transitional justice in Central and Eastern Europe – Coping with the Communist past” wydana przez Deutsche Gesellschaft e.V., niemieckie stowarzyszenie na rzecz wspierania stosunków politycznych, kulturalnych i społecznych w Niemczech i Europie.
Publikacja jest efektem prac podjętych na międzynarodowej szkole letniej „Transitional Justice in Central and Eastern Europe – Coping with the Communist Past”, na której uczestnicy z Bułgarii, Niemiec, Gruzji, Mołdawii, Polski, Rosji, Serbii i Ukrainy, zajmowali się w trakcie wykładów i dyskusji procesami transformacji społecznej i politycznej w byłych państwach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej.
W gronie 14 autorów znalazł się mgr Mateusz Grabarczyk z tekstem pt. „Judiciary reform and judges’ responsibility after 1989 in Poland”. Autor podejmuje w nim kwestię zastosowanego w Polsce po zmianie ustrojowej w 1989 r. modelu rozliczeń wobec sędziów w ramach sprawiedliwości tranzycyjnej, którego zbyt łagodny przebieg jest wskazywany jako jedna z przyczyn kryzysu konstytucyjnego i tzw. democratic backsliding w Polsce po 2015 r. W tekście autor rekonstruuje model opisowy rozliczeń sędziów w Polsce po upadku komunizmu, dokonuje jego oceny i wskazuje na jego znaczenie dla transformacji społecznej i politycznej kraju.
Więcej informacji i samą publikację można znaleźć na stronie Deutsche Gesellschaft e.V.