Monografia „Rozum publiczny – uzasadnianie sądowe – umysł sędziego”

Okładka książki. Dolna część książki zawiera podstawowe informację: na zielonym tle - tytuł oraz redaktorów, zaś na kremowym - wydawnictwo. Górna część okładki prezentuje Kariatydy na tyłach gmachu Sądu Najwyższego zlokalizowanego przy placu Krasińskich 2/4/6Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się monografia naukowa „Rozum publiczny – uzasadnianie sądowe – umysł sędziego” autorstwa prof. dr. hab. Marka Smolaka, prof. dr. hab. Wojciecha Sadurskiego oraz prof. UAM dr hab. Teresy Chirkowskiej-Smolak. Publikacja jest efektem projektu badawczego Stosowanie formuły ważenia i rozumowanie moralne w sytuacji pluralizmu prawnego oraz moralnego” stanowiącego realizację grantu Opus przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Publikacja obejmuje 14 rozdziałów obejmujących m.in. problematykę związaną z testem proporcjonalności, rozumem publicznym i podejmowaniem decyzji sędziowskich. Z podsumowania książki na stronie wydawcy: „Książka zawiera nowe ujęcie argumentacji prawniczej. Podejście opiera się na przekonaniu, iż w sytuacji występowania pluralizmu prawnego oraz moralnego argumentacja ta powinna odwoływać się do rozumu publicznego w ujęciu zaproponowanym przez Johna Rawlsa oraz do metody refleksyjnej równowagi tegoż samego autora (…). Książka podejmuje również doniosłe pytania o to, co cechuje dobrego sędziego, w jaki sposób podejmuje decyzje, jak przebiega ten proces i na ile te decyzje są «racjonalne».

Więcej informacji na stronie wydawnictwa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.